Зміст
1. Оцінка ліквідності проекту й аналіз інвестиційного ризику за проектом
2. Проектний цикл, порядок розробки інвестиційного проекту
1. Оцінка ліквідності проекту й аналіз інвестиційного ризику за проектом
Важливе значення в оцінці інвестиційної привабливості проекту займають показники ліквідності та прибутковості підприємства.
Ліквідність, у загальному розумінні, означає здатність цінностей легко перетворюватися в гроші, тобто в абсолютно ліквідні засоби.
Ліквідність — це здатність підприємства перетворювати свої активи в гроші для покриття своїх необхідних платежів в міру настання їх строків та швидкість здійснення цього.
Наслідками низького рівня ліквідності є нездатність підприємства сплатити свої поточні борги і зобов»язання, що веде, в свою чергу, до обов»язкового продажу довгострокових фінансових вкладень та активів і, в найгіршому випадку, — до зниження дохідності, до неплатежів і банкрутства.
Важкі наслідки з причини низької ліквідності або її відсутність у клієнта — юридичної особи мають і кредитори, оскільки відбувається затримання сплати процентів і суми боргу, в крайньому випадку — часткова або повна втрата не повернутого боргу.
Аналізуючи ліквідність, доцільно оцінити не тільки поточні суми ліквідних активів, а й майбутні зміни ліквідності.
Про незадовільний стан ліквідності підприємства свідчитиме той факт, що потреба підприємства в коштах перевищує їх реальні надходження.
Щоб визначити, чи достатньо в підприємства грошей для погашення його зобов’язань, необхідно передовсім проаналізувати процес надходження коштів від господарської діяльності і формування залишку коштів після погашення зобов’язань перед бюджетом та позабюджетними фондами, а також виплати дивідендів.
Аналіз ліквідності потребує також ретельного аналізу структури кредиторської заборгованості підприємства. Необхідно визначити, чи є вона «стійкою» (наприклад, борг постачальнику, з яким існують довгострокові зв’язки), чи є простроченою, тобто такою, термін погашення якої минув.
Аналіз ліквідності здійснюється на підставі порівняння обсягу поточних зобов’язань із наявністю ліквідних коштів. Результати розраховуються як коефіцієнти ліквідності за інформацією з відповідної фінансової звітності.
Аналіз ліквідності доповнюється аналізом платоспроможності, яка характеризує спроможність підприємства своєчасно й повністю виконати свої платіжні зобов’язання, які випливають із кредитних та інших операцій грошового характеру, що мають певні терміни сплати. Аналіз платоспроможності підприємства доцільно здійснювати як за поточний, так і на прогнозований період.
Ризик визначається як відхилення сподіваних результатів від середньої або сподіваної величини. Його також можна розглядати як шанс мати збитки або одержати дохід від інвестування у певний проект.
До методів аналізу ризиків належать загальновідомі методи: аналіз чутливості; метод сценаріїв; імітаційне моделювання, які в сукупності являють собою комплексний процес аналізу ризиків з інвестиційного проекту. Враховуючи ці методи, оцінка проекту повинна здійснюватися в такій послідовності:
— готується модель, здатна прогнозувати майбутню реальність;
— відбираються ключові змінні ризику;
— визначаються обмеження значень можливих змінних;
— імовірнісні частки розміщуються за граничним значенням;
— встановлюються відношення кореляційних перемінних;
— генеруються випадкові сценарії, основані на допущеннях;
— проводиться статистичний аналіз результатів імітацій.
Загальним правилом у цьому процесі повинно бути те, що слід вибирати проект з таким розподілом імовірнісного доходу, яке найкраще відповідає ставленню інвестора до ризику.
Аналіз сценаріїв розвитку проекту дозволяє оцінити вплив на проект можливої одночасної зміни кількох змінних через імовірність кожного сценарію. Цей вид аналізу може виконуватися як за допомогою електронних таблиць, так і з застосуванням спеціальних комп»ютерних програм, які дозволяють використовувати методи імітаційного моделювання.
У першому випадку формуються 3—5 сценаріїв розвитку проекту. Кожному сценарію повинні відповідати:
— набір значень початкових змінних;
— розраховані значення результатних показників;
— певна ймовірність настання даного сценарію, яка визначається експертним шляхом.
У результаті розрахунку визначаються середні (з урахуванням імовірності настання кожного сценарію) значення результатних показників.
У випадку невеликої кількості змінних та можливих сценаріїв розвитку проекту для аналізу ризику можна використовувати метод дерева рішень.
Перевага даного методу — у його наочності. Послідовність збору даних для побудови дерева рішень для аналізу ризику включає такі етапи:
— визначення складу та тривалості фаз життєвого циклу проекту;
— визначення ключових подій, які можуть вплинути на подальший розвиток проекту;
— визначення часу настання ключових подій;
— формулювання всіх можливих рішень, які можуть бути прийняті в результаті настання кожної окремої ключової події;
— визначення ймовірності прийняття кожного рішення;
— визначення вартості кожного етапу здійснення проекту (вартості робіт між ключовими подіями).
На базі отриманих даних будується дерево рішень. Його вузли являють собою ключові події, а стрілки, що поєднують вузли, — виконувані роботи з реалізації проекту. Крім того, на дереві рішень наводиться інформація відносно часу, вартості робіт та ймовірності прийняття того чи іншого рішення.
У результаті побудови дерева рішень визначається ймовірність кожного сценарію розвитку проекту, ефективність кожного проекту, а також інтегральна ефективність проекту. Додатна величина ефективності проекту (наприклад, чистого дисконтованого доходу) вказує на прийнятний ступінь ризику, що пов»язаний зі здійсненням проекту.
При формуванні сценаріїв із використанням методів імітаційного моделювання застосовується така послідовність дій:
— визначаються інтервали можливої зміни початкових змінних, у межах яких ці змінні є випадковими величинами;
— визначаються види розподілу ймовірностей у межах заданих інтервалів;
— встановлюються коефіцієнти кореляції між залежними змінними;
— багаторазово (не менш 200 разів) розраховуються результатні показники;
— отримані результатні показники розглядаються як випадкові величини, яким відповідають такі величини: математичне очікування, дисперсія, функція розподілу та щільність ймовірностей);
— визначається ймовірність попадання результатних показників у той чи інший інтервал, ймовірність перевищення мінімально припустимого значення та ін.
Аналіз значень результатних показників при сформованих сценаріях дозволяє оцінити можливий інтервал їх зміни за різних умов реалізації проекту. Імовірнісні характеристики використовують для:
прийняття інвестиційних рішень;
ранжування проектів;
обґрунтування раціональних розмірів і форм резервування та страхування.
2. Проектний цикл, порядок розробки інвестиційного проекту
Своєчасна розробка проектно-кошторисної документації суттєво прискорює інвестиційний процес. Проект будівництва, реконструкції або технічного переозброєння звичайно складається з комплексу технічної документації (креслень, технологічних, конструктивних та економічних обґрунтувань) і кошторисної документації.
Проектування — це надзвичайно важливий і відповідальний етап в інвестиційному процесі, оскільки прийняті в проекті технологічні, планувальні та конструктивні рішення дуже важко скоригувати, коли вже розпочато будівництво. Самі витрати на проект незначні, але коли інвестиції у виробництво обладнання та виготовлення конструктивних елементів споруд вже спрямовані, то помилки, допущені при розробці проекту, коштують надто дорого.
Проектно-кошторисній документації звичайно передує розробка інвестиційного проекту, проте з метою прискорення інвестиційного процесу передпроектні дослідження, стадія проектування і навіть будівництва часто суміщуються (рис. 2.1). Будівельники, як правило, вимагають від замовника при готовому технічному проекті робочу документацію на перший рік будівництва. Разом з тим проект повинен обґрунтовуватись за допомогою найновітніших науково-технічних досягнень, які можуть з»явитися після завершення проектування. Тому проектувальники повинні закладати в проект такі об»ємно-планувальні і конструктивні рішення, які б давали змогу швидко реконструювати і технічно переозброювати виробництво.
Класичний проект має три складові: технологічну, будівельну і техніко-економічну.
Технологічна частина складається зі схеми виробництва (технологічно взаємопов»язаних одиниць обладнання), технологічних етапів і переділів виготовлюваної продукції, обсягів виробництва та якісних показників.